Sedem krátkych prednášok o fyzike (Carlo Rovelli)

Originálny názov: Seven Brief Lessons on Physics
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2016
Väzba: Pevná s prebalom
Počet strán: 72
Hodnotenie: 5/5
Anotácia:

Jednoduché, zrozumiteľné a obdivuhodné. To je stručná charakteristika Rovelliho diela, ktoré bolo preložené do viac ako štyridsiatich jazykov. Keď autorovi ponúkli priestor v nedeľnej prílohe denníka Sole 24 Ore, dokonale ho využil. Pritiahol desaťtisíce čitateľov a zdôraznil plnohodnotnú a životne dôležitú úlohu, akú zohráva fyzika v kultúre spoločnosti. Autor vo svojich prednáškach berie zreteľ na laického čitateľa a približuje mu teóriu relativity alebo kvantovú mechaniku spôsobom, akoby rozoberal divadelnú hru. A divadlo vesmíru je v jeho podaní nesmierne okúzľujúce! Fyzika otvára okná, z ktorých sa dá dovidieť ďaleko. To, čo vidíme, nás privádza do úžasu. Zisťujeme, že sme plní predsudkov a náš intuitívny obraz sveta je čiastočný, úzkoprsý, neúplný. Vždy keď sa dozvedáme niečo nové, svet sa nám začína meniť pred očami. V nesmiernom mori galaxií a hviezd sme iba strateným kútikom, v nekonečných ornamnetoch, ktoré tvoria plátno skutočnosti, sme iba jednou z drobných čiaročiek.
***
Drobná, tenučká knižôčka, ktorá aj napriek tomuto klamnému dojmu, ktorý môže na prvý pohľad vzbudzovať, so sebou nesie obrovské a nádherné tajomstvá veľkolepého vesmíru, ktorého malou súčasťou sme napokon aj my, ľudia. Tajomstvá, ktoré sa nám postupne odkrývajú v jednotlivých kapitolách a umožňujú nám tak kúsok po kúsku zliepať jednotlivé dieliky tejto zložitej skladačky menom fyzika, ktorá nás sprevádza pri činnostiach každodenného života, aj keď si to mnohokrát zrejme ani neuvedomujeme. Aj vďaka tejto knihe Vám bude umožnené nazrieť do zákutí, ktoré možno doteraz ostávali pred Vašim zrakom ukryté, neprebádané. Ponúkne Vám kľúč od dverí, ktoré so sebou prinesú nový pohľad na svet, na život a na to, ako plynie. Ktovie, možno sa Vám podarí vyriešiť aj zopár otázok, ktoré až doteraz blúdili Vašou mysľou ako nezodpovedané.

„Bolo to ako mágia: akoby mi nejaký priateľ šepkal do ucha úžasné tajné pravdy a v istom okamihu mi strhol z očí závoj reality, aby mi odhalil jednoduchší a hlbší poriadok.“

Asi takto nejako by znel môj stručný, úprimný názor na túto knihu od Carla Rovelliho. Názor, za ktorým si rozhodne stojím aj napriek všetkým tým záporným recenziám, ktoré som mala tú česť prečítať si, či už na Goodreads alebo na iných stránkach kníhkupectiev. Prečo? No jednoducho preto, lebo na mňa táto kniha naozaj spravila obrovský dojem a aj napriek tej vlne kritiky od istých ľudí viem, že nie som jediná. Je mi totižto jasné, že toto dielo nebude pre človeka s dobrými znalosťami fyziky nič prelomové a že to bude považovať iba za akúsi nesúrodú zmes neúplných informácii pozliepaných dokopy, bez hlavy a päty, ktoré mu v konečnom dôsledku neprinesú také poznanie, po akom túžil keď po tejto knihe siahol. Preto ak patríte k tejto skupine ľudí, myslím, že by ste mali zvážiť iné možnosti. No ak patríte k laikom ako ja, k zvedavcom, ktorí radi objavujú nové veci, ktorí chcú vedieť viac - toto je ono.
Táto kniha spĺňala absolútne všetko. Dozvedela som sa veci, doposiaľ neznáme, no aj také, o ktorých som už čosi vedela. Ponúkla mi nový pohľad na tento svet, no taktiež vyformovala a upevnila základy mojej -už existujúcej- filozofie života. Otvorila mi oči a pomohla tak vidieť veci také, aké sú. Krásu v tej pravej podstate. Spôsob, akým mi boli tieto informácie sprostredkované, je podľa môjho názoru geniálny a svoj účel splnil - naozaj mnoho ľudí po tejto knihe zo zvedavosti siahlo. Sklamaní ostali iba tí, ktorí si ju bohužiaľ zamenili s učebnicami fyziky. No na jednom mi musia dať za pravdu aj tí - posledná prednáška s názvom MY bola dychberúca. Doteraz vo mne evokuje čosi ako radosť zmiešanú so smútkom, pravým poznaním a uvedomením si mnohého, zmierením sa s realitou...ťažko to opísať, tých pocitov je naozaj veľa. Tak veľa, že som si musela dať chvíľku na predýchanie, aby slzy dotiekli a ja som tú prednášku mohla dočítať celú. Ak ste postrehli môj predchádzajúci článok a pamätáte si prvé dva citáty, ktoré v ňom boli (ak nie, môžete sa tam teraz prekliknúť), určite budete aspoň čiastočne chápať o čom hovorím. Poslednej prednáške jednoducho nie je možné vytknúť ani fuka! To aký názor si urobíte na zvyšok je už len na Vás.

Bye♥(prajem krásny zvyšok dňa)

Komentáre

 1. Krásny tip na knihu! Fyzika naozaj nie je moja silná stránka, ale, ako iste vieš, milujem inšpiratívne citáty, takže po prečítaní takejto recenzie moje čitateľské "ja" len zaplesalo, lebo si mi poskytla dobrý tip na knihu! ♥ A už ani nebudem čítať žiadnu inú, menej pozitívnu recenziu, lebo aj tak si názor musí vytvoriť každý sám, sto ľudí, sto chutí, ako sa vraví, no mne sa zdá, súdiac z tých citátov, že ak po nej siahnem , netrafím vedľa ! :) ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fyzika je len pre málo koho, no spôsob, akým ju podal Rovelli, je úplne pre každého a hlavne teda pre nás - laikov.:) Toť môj názor, no ako hovoríš, ten si musí nakoniec urobiť každý sám.;) Pevne verím, že ak sa Ti táto kniha napokon dostane do rúk, očarí ťa rovnako tak, ako to bolo aj v mojom prípade.♥

   Odstrániť
 2. Ach, Veronika, tá recenzia sa tak krásne číta a hlavne tvoj názor v odseku pred citátom ^.^ Krásna hra so slovíčkami!♥ A teraz príde tá otázka: Nalákala si ma? A odpoveď: Vedz, že áno♥♥♥ Som vážne zvedavá, čo ešte táto kniha ukrýva, veď už len tie citáty, ktoré si vybrala v predchádzajúcom článku boli prekrásne! ^.^ To musím zistiť :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, na tom odseku som sa naozaj natrápila kým som ho dala do podoby, s ktorou som bola spokojná.:D♥ Juuuuj, teším sa veľmii.♥ Tak ako aj v prípade Andy verím, že sa ti kniha bude páčiť a že ti prinesie toľko radosti a poznania, koľko priniesla mne.;)

   Odstrániť
 3. Na knihu mám už dlho zálusk a som rada, že sa ti páčila! Potešila si moju dušu milovníka literatúry faktu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada, dúfam že ju opätovné poteším s recenziou na Môj posledný výdych (viem že som ju sľúbila už pred mesiacom, no čas mi akosi uteká pomedzi prsty a ja nestíham, no sľubujem že bude, už len kvôli Tebe). A verím, že ak sa k Tebe táto kniha dostane, bude ti robiť rovnakú radosť ako mne.:)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Vopred veľmi pekne ďakujem za každý jeden komentár. :)